Rekrúterekről és állásajánlatokról
Nagyon sok panaszt hallok szakmabeliektől, hogy mennyi toborzót kell lerázniuk folyamatosan, sokan már ignorálják is őket (reverse tinder, hehe). Be kell vallanom, hogy én nem vagyok ennyire népszerű, könnyűszerrel tudom tartani az ütemet a bejövő megkeresésekkel, hetente átlagosan egyetlen üzenetre kell válaszolnom. Ilyen feltételek mellett pedig szoktam is, azaz minden megkeresésre reagálok valamit.
Bár a mintám az elmúlt évről nem túl nagy (csak 61 elemű), mégis érdekesnek gondoltam végignézni az üzenetváltásokat és néhány fontos paramétert megszámolni.
Top 1: Relevancia: 77%
Ez lényegében a leggyakrabban kritizált paraméter, ami másokat zavarni szokott. Meg voltam győződve, hogy valamiféle bermuda háromszögben létezem, mert nekem minden megkeresés relevánsnak tűnt az utóbbi időben, ebben a tekintetben a recruiterek elég jó munkát végeznek. A kiszámolt érték (77%) talán nem teljesen támasztja ezt alá, viszont azzal árnyalnám, hogy a maradék 23% vagy azért nem passzol, mert egy múltbéli pozíciómra alapszik (ami legalább 5 éve volt), vagy egy elképzelt jövőbelihez (pl. az Engineering Manager egy reális következő lépcső lehetne a mostani munkámat tekintve). Egyetlen eset volt, ami világosan félrecélzás volt: SQL Developer.
Egyszóval: gratulálok, nem tudok panaszkodni a megkeresések relevanciájával kapcsolatban!
Top 2: Seniority: 70%
A szoftverfejlesztési tapasztalat elég széles skálán mozoghat. Ami miatt ezt a paramétert mértem, az azért van, mert jelentősen befolyásolja a fizetést. Röviden: az ajánlatok 70%-a találta el az én jelenlegi tapasztalati szintemet.
Top 3: Remote: 67%
Az elmúlt év megkereséseinek kétharmada vagy teljesen távmunka vagy szabadon választott mennyiségű home office opciót tartalmazott. A visszajelzéseimmel azon leszek, hogy a trendet legalább 85% fölé tornázzuk. Félreértés ne essék: külön öröm számomra, ha van iroda, ahova be lehet menni, de ha ez kötelező, akkor az amögött meghúzódó motiváció aggodalomra adhat okot (aka. red flag).
Bottom 3: Ghosting: 28%
Csaknem a recruiterek egynegyede nem méltatott további válaszra. Ezek tipikusan azok a kérdések, amikor vagy a bérsáv után érdeklődöm vagy ha a telefonszámom megadása helyett inkább írásban szeretnék olvasni a részletekről.
Bottom 2: Telefonálás: 28%
A toborzók negyedének van egy ilyen (számomra) nagyon furcsa becsípődése, hogy azonnal telefonszámot kérnek. A múltbéli tapasztalataim miatt ennél a pontnál elkezd tikkelni a jobb szemem, mert nem egyszer kaptam telefonhívást a GDPR figyelmen kívül hagyásával, hovatovább személyes adatok aranybányáját képesek felépíteni egy megkomponált állasajánlattal, aminek jövőjét képtelenség követni és visszakövetni. Az aszinkron kommunikáció számomra sokkal előnyösebb, megfontoltabb lehetek, beoszthatom a saját időmet.
Bottom 1: Bérsáv: 18%
Nos, igen, a legalacsonyabban teljesítő paraméter, a bérsáv. Északi szomszédainknál törvényileg kötelező, a nemzetközi álláspiacon nagyon gyakori, de itt, Magyaroroszágon továbbra is titkolózás megy az ajánlott fizetésekkel kapcsolatban. Barkóbával egyébként néhány recruiterből ki lehet sajtolni, hogy mi működik és mi nem (és megesik, hogy hazudnak is, persze), de a harapofógóra nem mindenki motivált és ezért konverziót csökkent. Itt a trendváltoztatás részemről abban merül ki, hogy aki nem hajlandó még csak támpontot sem adni, annak világosan megfogalmazom, hogy na, ezért nem folytatjuk ezt a beszélgetést. Ugyanerre bátorítok minden szakmabeli kollégát, még akkor is, ha éppen nem terveznek váltást: a kereslet mérete miatt van lehetőségünk befolyásolni a piac alakulását, tegyünk érte!
A kerekítési hibák
Vannak olyan esszenciális dolgok, amik szintén fontossak egy döntésnél, és mire kiderülnek, már sok sok ember munkaórája égett el a kiválasztási folyamatban. Hogy mást ne említsek: interjúk száma és jellege, pontos projekt/feladat (legtöbbször ködös, de sosem elég konkrét). Egyébként minden igényemet kielégítő megkeresés nagyon ritkán fordul elő, az elmúlt évből csak egyetlen egyet tudok felidézni.
Összegezve
Mi a konklúzió? Olyasmit nem terveztem a végére, csak gondoltam felszórom a számokat meg egy kis kontextust egy listára, hátha valakinek érdekes vagy értékes :)